Alexis Stripe Weekender Travel Bag - Black Stripe
Regular price
$139.95
$139.95
/
Buy now, pay later with
The Alexis Black Weekender Travel Bag is a modern travel essential, perfectly sized for overnight stays or weekend escapes. Crafted from soft, easy-to-clean vegan leather, her structured yet relaxed silhouette offers a wide opening and spacious interior to keep your travel essentials organised. A detachable stripe webbing shoulder strap adds a sporty twist to her timeless design, while top handles provide an easy carry option. Finished with a convenient back zip pocket for quick access to keys or valuables, Alexis blends style, function, and ease - making her the perfect choice for your next getaway.
| Internal Features | Zip Pocket, 2 Slip Pockets |
| External Features | Protective Feet on Base, Back Side Zip Pocket |
| Internal Lining | Polyester Recycled Black and White Stripe 100% Lining |
| Handle Height | 21cm |
| PU Strap | Adjustable and Detachable 114-134cm PU Strap |
| Guitar Strap | Adjustable and Detachable 114-134cm Webbing Guitar Strap |
| Closure | Secure Zip |
| Body Material | Polyurethane Vegan Leather 100% |
| Hardware | Light Gold |
| Dimensions | W56 x H38 x D29cm |
| Weight | 1.65kg |
SHIPPING
-
Shipping to Australia and New Zealand Only
- AU Standard: $10 postage, delivered in 2-6 business days.
- AU Express: $15 postage, delivered in 2-3 business days.
- AU Jump The Queue: $25 priority processing, delivered in 1-3 business days.
- NZ Standard: $15 postage, delivered in 10-14 business days.
RETURNS
- You may exchange or return any item for change of mind excluding sale items.
- Postage charges to return the products are the responsibility of the customer.
- If you would like to return/exchange an item please email esales@louenhide.com.au within 30 days of receiving your purchase.
Reviews
